Leyland

Gruntowanie powierzchni wewnątrz budynkówW przypadku prac wewnątrz pomieszczeń dobór produktu zależy głównie od tego, czy malujemy stare czy nowe ściany. Powierzchnie świeże, wcześniej niemalowane, zazwyczaj nie sprawiają większych kłopotów technicznych – ich stan jest dobry, a kolor neutralny. Problematyczna jest natomiast wysoka chłonność, skutkująca większym zużyciem farby nawierzchniowej. Aby ją sprawdzić, wystarczy przetrzeć podłoże mokrą gąbką. Jeżeli woda z łatwością wsiąka w powierzchnię ścian oznacza to, że podłoże jest wysokochłonne. W takich przypadkach konieczne jest gruntowanie.

Preparaty gruntujące mają również za zadanie wyrównać chłonność całej powierzchni przeznaczonej pod malowanie. Problem ten dotyczy szczególnie łączeń płyt gipsowo-kartonowych oraz różnorodnych wyprawek wykonanych z innych materiałów niż reszta ściany. Gruntowanie poprawia również przyczepność podłoża, co zdecydowanie ułatwia aplikację farby.

Grunty muszą być dostosowane do rodzaju powierzchni i układu kolejnych warstw wykończenia. Zdarza się, że inny preparat stosuje się na ścianę z betonu przed otynkowaniem, a inny na warstwę tynku cementowo-wapiennego przed malowaniem. Napotykamy przypadki, gdy stosowanie gruntu jest niewskazane i zbyt duża jego ilość może „zeszklić” ścianę. Dzieje się tak, gdy podłoże nie jest chłonne i produkt zasycha na powierzchni, znacznie utrudniając malowanie i zmniejszając siłę krycia farby.

Nasze marki