Leyland

Gruntowanie ścian przed malowaniemSpora część wykonawców świadomie rezygnuje ze stosowania gruntów i farb podkładowych. Obiekcje wynikają najczęściej z chęci zaoszczędzenia czasu i pieniędzy. W praktyce oszczędności te zwykle okazują się pozorne, jeśli nie wręcz kosztowne: dzięki właściwemu przygotowaniu ścian do malowania unikniemy problemów podczas aplikacji farby, zużyjemy jej mniej, a powierzchnia dłużej zachowa swoje właściwości – nie będzie łuszczyć się i pękać.

Gruntowanie polega na pomalowaniu lub nasączeniu podłoża odpowiednim preparatem, który ma właściwości silnego wiązania się z podłożem i tworzenia jednolitej powłoki. Na rynku znaleźć można duży wybór gruntów oraz farb podkładowych o różnym zastosowaniu. Zadaniem pierwszych jest przede wszystkim wzmocnienie nowego podłoża, a także zmniejszenie jego chłonności. Farby podkładowe (gruntujące) wykorzystuje się natomiast w celu wzmocnienia odnawianych powierzchni, poprawy przyczepności oraz ujednolicenia koloru.

Ściany domów i mieszkań wykonuje się najczęściej z materiałów ceramicznych, betonowych bądź gipsowych i pokrywa tynkami mineralnymi albo okłada płytami gipsowo-kartonowymi, rzadziej drewnopochodnymi. Są to materiały o porowatej strukturze i wysokiej chłonności, dlatego nawet jeśli są stabilne, suche i czyste, to przed malowaniem lub tynkowaniem koniecznie wymagają gruntowania.

Produkty podkładowe są szczególnie pomocne także w przypadku, gdy chcemy przemalować intensywnie kolorowe ściany na jaśniejsze. Dzięki nim powierzchnie są mniej chłonne, bardziej jednolite i w rezultacie nie potrzeba kilku warstw emulsji nawierzchniowej, by przykryć stary kolor. Z kolei mocne związanie farby z podłożem powoduje, że powłoka nie będzie się łuszczyć i wymagać ponownego remontu w krótkim odstępie czasu. Wszystko to sprawia, że stosowanie gruntów i farb podkładowych wiąże się ze znacznymi oszczędnościami.

Nasze marki